Alap kombinált kizárókészlet
Alap kombinált kizárókészlet lakatokkal, lakattöbbszörözőkkel, alap mechanikai és elektromos kizáró eszközökkel. Ez a készlet ideális egyéni dolgozók számára, ahol különböző kulccsal ellátott lakatokat használnak.
Alap kombinált kizárókészlet tartalma (LM-BLK)
- Biztonsági lakat 75 mm különböző kulcs– 3 db
- Standard LOTO lakat – 38mm, különböző kulcs – 3 db
- Nejlon LOTO lakat – 38mm, különböző kulcs – 2 db
- Acél kizáró lakattöbbszöröző 25mm – 1 db
- Acél kizáró lakattöbbszöröző 38 mm – 1 db
- Nejlon kizáró lakattöbbszöröző- 2 db
- Biztonsági Lockout címke (DO NOT OPERATE) – 5 db
- Safety Lockout akasztó – 5 db
- MCB és biztosíték kizáró szett – 1 szett
- Tolózár kizáró 25- 64 mm – 1 db
- Tolózár kizáró 64- 127 mm- 1 db
- Állítható golyósszelep kizáró – kicsi – 1 db
- Univerzális MCB kizáró – 1 db
- Univerzális MCB kizáró eszköz – 1 db
- Nagy megszakító kizáró szeg – 1 db
- Gázpalack kizáró – 1 db
- Elektromos csatlakozó kizáró kicsi- 1 db
- Univerzális többcélú kábelkizáró- 1 szet
- Normál kábelkizáró – 1 db
- Csavarhúzó – 1 db
- Permanent Marker toll – 1 db
Mi is a LOTO avagy Lockout/Tagout rendszer?
Mint tudjuk, a biztonság az egyik legfontosabb szempont a munkahelyen, így nem meglepő, hogy a biztonság hozzáadódik az 5S alapjaihoz. A LOTO a Lock out – Tag out rövidítésből született, mely kizárást, kitáblázást jelent. Lényege, hogy az ipari karbantartás, javítás esetén a véletlen ki és bekapcsolást mechanikus kizárással, fizikailag megakadályozzuk. A LOTO rendszer feladata, hogy megakadályozza a munkahelyi baleseteket.
Hol alkalmazhatjuk a LOTO rendszert?
Mechanikai, villamos áram okozta kockázat kizárására. Vegyi kockázat, elektromos kockázat felmerülésekor. A berendezések mozgása, gépek működésének kizárására. A karbantartott gép, berendezés, villamos rendszer az energia ellátás váratlan megjelenésekor, véletlen indulásából, indításából, illetve a tárolt energia felszabadulásából ne okozhasson balesetet. A LOTO alkalmazásával a karbantartott gép, berendezés vagy rendszer váratlan mozgásával vagy energizálódásával nem okozhat veszélyt, a veszélyes tevékenység a feladatot végző személy kizárólagos személyes felügyelete mellett történhet.
Az energialeválasztó eszköz olyan mechanikai eszköz, amely használata vagy aktiválása esetén fizikailag megakadályozza az energia átvitelét vagy kibocsátását; ilyen eszközök lehetnek a manuálisan működtetett elektromos megszakítók, a leválasztó kapcsolók, a tolózárak, golyósszelepek, csapok, pillangószelepek.
Összhangban az előírásokkal!
Elsősorban a törvényi előírásokkal, jogszabályokkal, szabványokkal összhangban kell a követelményeknek való megfelelést biztosítani.
- Az EU 89/655 irányelve meghatározza a berendezések használatakor a biztonságra és egészségre vonatkozó minimumkövetelményeket. A 2.14. pont kimondja, hogy minden berendezést jól látható eszközökkel kell felszerelni, amelyekkel elválasztható minden energiaforrástól.
- A berendezés biztonságával kapcsolatos EN 1037 norma meghatározza a gépek energiaszigetelésére és az energiaelvezetésre vonatkozó intézkedéseket a veszélyes berendezések újbóli áramellátásának megakadályozása érdekében. E szabvány azokat a biztonsági intézkedéseket rögzíti, amelyek arra irányulnak, hogy a váratlan (akaratlan) indítást megelőzzék, s ezzel lehetővé váljon a kezelőszemélynek a veszélyes térben történő biztonságos beavatkozása. E szabvány a váratlan indításra vonatkozik, történjen az bármely energiafajta révén, vagyis: – energiaellátás, pl. villamos, hidraulikus, pneumatikus; – tárolt energia, pl. súlyerő révén, előfeszített rúgók által; – külső hatások által.
Bővebben olvashat még a blogbejegyzéseink között a LOTO rendszerről.