Az ergonómia tudománya az ember és a technikai berendezések kapcsolatával foglalkozik. A gépeknek, berendezéseknek és munkaállomásoknak olyan kialakításúnak kell lennie, hogy az a legjobban illeszkedjen az ember fizikai és szellemi adottságaihoz, képességeihez. Nagyon fontos, hogy az eszköz ne károsítsa semmilyen formában az embert. Se szellemi, se fizikai tekintetben.
Amikor munkaállomást fejlesztünk a cél az, egy-egy mozdulat könnyebb és hatékonyabb legyen. Nézzük meg, vajon lehet-e egy mozdulat rövidebb azáltal, hogy közelebb hozzuk? Tudunk –e párhuzamosan végezni két műveletet? Át tudjuk-e alakítani az elrendezést, hogy hatékonyabb legyen a művelet elvégzése? Lehet-e egyszerűsíteni a folyamaton?
A munkavégzés során kerülni kell a statikus izomterhelést, a nehéz alkatrészek mozgatását kiválthatjuk manipulátorokkal. Szintén kerülni kell a kényelmetlen testhelyzeteket, csavaró mozdulatokat.
Alakítsunk ki megfelelő megvilágítást, ügyeljünk a zaj –és rezgésterhelés minimalizálására, a megfelelő hőmérsékletre és levegő minőségre.
Használjunk egyéni védőfelszereléseket a munkabiztonság megőrzése érdekében.
Az optimális mozdulatsor kialakítása érdekében használjunk minél kevesebb és kisebb mozdulatot.