VSM – Értékfolyamat térképezés

A muda- azaz veszteség- elleni sikeresen fenntartható harc leghatékonyabb eszköze az értékfolyamat térkép. Az értékfolyamat- térkép lehetővé teszi, hogy az áramlás minden lépését azonosítsuk és a lean alapelveknek megfelelően alakítsuk ki a teljes VSM folyamatot. Ezt a módszert a lean rendszerek bevezetésének megvalósítási terveiben a jelen- és jövő- vagy ideális állapot meghatározására, megjelenítésére használjuk.

Ahol a vevők számára termék van, ott értékfolyamat is.

Hogyan kezdjünk neki?

Ez egy olyan egyszerű papír és ceruza alapú eszköz, aminek segítségével megismerjük a termék értékfolyamatában végbemenő összes anyag- és információ áramlást. A technika nagyon egyszerű, kövessük a termék termelés folyamatát a vevőtől a beszállítóig és ábrázoljuk vizuálisan az anyag- és információáramlás minden lépését. Így láthatóvá válik az értékteremtés és azon belül is kiemelt hangsúllyal a veszteségek forrásai.

VSM-ertekfolyamat-terkepezes-leantoolbox-lean

Mindig magunk gyűjtsük össze a jelenállapotra vonatkozó információkat, bejárva az anyag- és információáramlás útvonalát. A felrajzolást a termék kiszállításánál kezdjük, hiszen ez kapcsolódik legszorosabban a vevőhöz. Ideális esetben az utolsó folyamat ütemének kellene meghatározni az előző folyamatok ütemét. Vigyünk stoppert és mérjünk. Minden esetben mi magunk térképezzük fel a teljes értékfolyamatot, mert így értjük meg a folyamat egészét.

Hogyan fejlesszünk a rendelkezésre álló információk alapján?

A jelenállapot térképet rajzoljuk fel például egy mágnesfalra vagy mágnestáblára és a kaizen csapattal közösen vázoljuk fel egy olyan jövőállapotot, mely rövid időn belül megvalósítható. A cél olyan termelési lánc, amelyben a műveleteket folyamatos áramlás vagy húzó rendszer köt össze, és amelyben minden művelet csak azt és akkor állít elő, amire és amikor a vevőnek szüksége van.

Törekedjünk a veszteségforrások megszüntetésére és egy húzó rendszer kialakítására.

Mire lehet szükség, mi segítheti a folyamatot a VSM használatakor?

Szupermarket alapú húzórendszer kialakítása, melyet a vevői húzó rendszerrel működik.

Heijunka- termeléskiegyenlítő tábla segítheti a termékösszetétel ütemezését, lehetővé tesz egy olyan információ áramlást, hogy csak azt gyártsuk, amit a vevő igényel.

Anyagkiszolgáló rendszerek, anyagtovábbító eszközök a mozgatásban lévő veszteségek kiküszöbölését javítják.

A dolgozóhoz közel elhelyezett FIFO polcok az ergonómiai kialakítást és a kevesebb anyagmozgatást teszik lehetővé.

Kanban rendszerek – anyagfelvevő, termelési kanban, jelkanban-, elindítják, kiváltják az alkatrészek mozgatását, vagy az előállítását.

A körforgásnak sosincs vége: mindig „a jövőből lesz a jelen”, a fejlesztést ismételjük újra és újra. Az előny sokféle lehet: nő a versenyképesség, javul a munkakörnyezet, nő a bizalom és nem utolsó sorban javul a vevő kiszolgálása.

Felhasznált irodalom: Mike Rother/John Shook: Tanulj meg látni