Mi az 5S rendszer?
Az 5S egy lean módszertan, amely a „rend és tisztaság” tartalomnál lényegesen több jelentéssel bír. Megértése és helyes alkalmazása a lean bevezetésének és sikeres fenntartásának alapfeltétele. Az 5S módszer egy szabványosítási rendszer, mely segít a biztonságos, tiszta és hatékony munkahely létrehozásában és fenntartásában. Az 5S kialakításában számos vizuális eszköz alkalmazható a szabálytalanságok felismerésének elősegítésére.
Az 5S egy egyszerű takarítási és rendfenntartási gyakorlat, mindamellett rendkívül hatékonyan rámutat a veszteségekre.
Mi a veszteség? A lean vállalat tevékenységeit elsősorban a vevő számára adott érték alapján alakítja. Ami a vevő számára nem teremt értéket, amiért nem fizet, azt a lean veszteségnek tekinti. Ezen tevékenységeket tovább kell osztályozni szükségtelen, megszüntetendő és az értékteremtést támogató, meg nem szüntethető kategóriákba. A veszteségek állandó keresése, elemzése és eltávolítása a lean vállalat egyik legfontosabb tevékenysége. Az 5S nem csupán a takarításról és rendszerezésről szól, hanem a veszteségek megszüntetéséről.
Az 5S rendszer lépései
- Seiri – Szelektálás
A munkaterület átnézése, a használati tárgyak kiértékelése áttekintése.
Tedd fel magadnak ezt a kérdést: Feltétlenül szükséges a munka elvégzéséhez?
Bármi, ami nem szükséges a napi munkavégzéshez, el kell távolítani vagy át kell helyezni olyan területre, ahol azt használják.
Technika: Piros címkézés.
Minden olyan dologra, ami szükségtelen, piros címkét kell ragasztani.
- Seiton – Elrendezés
Alkalmazzuk a következő elvet: „mindennek megvan a maga helye”. Győződjünk meg arról, hogy az eszközök a funkció és a használat gyakorisága szerint vannak- e rendezve. Csak annyi eszköz legyen az adott helyen, ami a munkavégzéshez feltétlenül szükséges.
Technika: Közlekedési helyek, területek, tároló helyek, eszközök azonosítása.
Milyen eszközöket használhatunk? Padlójelöléseket és tárolóhely jelöléseket.
- Seiso – Takarítás
A munkaterület, munkahely és az eszközök takarítása. A szennyeződésforrások megszüntetése és a nem látható helyek tisztítása.
Technika: A takarításhoz és a rend fenntartásához szükséges eszközök biztosítása.
Milyen eszközöket használhatunk? Az árnyéktáblák nagyban elősegítik a takarításhoz szükséges eszközök tárolását és a rend fenntartását.
- Seiketsu – Standardizálás
Ez a lépés tekinthető a legfontosabb S – nek. Hiszen a tisztaság fogalma mindenkinek mást jelent. Határozzuk meg a legjobb gyakorlatot és készítsünk munkautasításokat, ellenőrzőlistákat. Alkalmazhatunk vizuális jelzéseket, eszközöket, hogy a rend mindenkinek ugyanazt jelentse.
Technika: Standard munkautasítás készítése
Milyen eszközöket használhatunk?
- Shitsuke – Fenntartás
Cél az előző 4S beépítése a vállalati kultúrába. Olyan viselkedésváltozás elérése a dolgozók napi munkájában, hogy a változás fenntartható legyen.
Technika: Rendszeres audit, a dolgozók elismerése, jutalmazása.
Milyen eszközöket használhatunk? Az 5S tábla megfelelő kialakítása információt szolgáltat a vállalat dolgozóinak. Ezen összefoglalhatjuk az auditeredményeket, felhelyezhetünk rá előtte-utána képeket, célokat, piros cédulákat.
6. Biztonság hozzáadása az 5S-hez
A biztonságos munkakörnyezet kialakítása elengedhetetlen egy jól működő vállalatnál. Meg kell szüntetni minden olyan tényezőt, mely kvázi baleset kialakulásához vezethet. A berendezéseket biztonságossá, sérülésmentessé kell tennünk.
Miért csináljuk? Mi szól mellette?
A jól megvalósított 5S rendszer olyan munkahelyet eredményez, amely segít a veszteség különböző formáinak egyszerű azonosításában és csökkentésében. A szervezett munkaterület segíthet csökkenteni a túlzott mozgást, megszünteti az eszközök keresésére elvesztegetett időt, és amikor a dolgok a helyükön vannak, könnyű észrevenni azok hiányát is.
A módszer megteremti azt a vállalati kultúrát és tevékenységrendszert, amelyben az emberek odafigyelnek a munkakörnyezetükre és tudatosan rendben tartják és fejlesztik azt. Az 5S aktivizálja a szervezetet, javítja a dolgozók tulajdonosi szemléletét, fegyelmét és a vállalatról alkotott képet.
- Kevesebb baleset
- Magasabb minőség
- Alacsonyabb gyártási költségek
- Kevesebb gép meghibásodás
- Munkavállalók aktivizálása
- Vállalati kultúra erősödése
- Szebb környezet