Lean menedzsment

Mi a lean menedzsment?

A szó jelentését sokan, sokféleképpen fogalmazták meg. A lean menedzsment egy vállalatirányítási módszer, amely a veszteségek azonosításával és minimalizásával növeli a termelési folyamat hatékonyságát, miközben le is rövidíti azt. A lean menedzsment középpontjában a vevő igényeinek minél hatékonyabb kielégítése áll. A lean jelentése “karcsú”, de valójában a vállalat érték-előállítási tevékenységének “lecsupaszítását” jelenti. Ennek eredményeként csak a vevő számára valóban hozzáadott értéket előállító tevékenységek maradnak a termelési láncban, a veszteséget jelentő folyamatokat minimalizálják.

A muda veszteséget jelent, azaz minden olyan tevékenységet, amely erőforrást használ fel, de nem teremt értéket. Például javítást igénylő hibákat, felesleges cikkek termelését, készleteket, szükségtelen feldolgozási lépéseket, alkalmazottak és áruk felesleges mozgását, várakozó embereket és a vevő igényeinek nem megfelelő termékeket és szolgáltatásokat.

lean-leantoolbox-veszteseg

Szerencsére ismerjük a muda hatásos ellenszerét: ez a lean szemlélet. Segítségével meghatározhatjuk, mi számít értéknek, optimális sorrendbe állíthatjuk az értékteremtő műveleteket, ezeket igény szerint, megszakítás nélkül és egyre hatékonyabban végezhetjük.

A módszer lehetőséget nyújt arra, hogy egyre többet érjünk el kevesebb erőfeszítéssel, miközben azt nyújtsuk a vevőnek, amire szükségük van. A lean gondolkodás szempontjából kulcsfontosságú az érték. Az értéket a gyártó teremti, de csakis az lehet érték, mely a vevő szemszögéből is az.

Mi a lean alternatíva az új szemlélethez?

Határozzuk meg úgy a részlegek munkáját, hogy valóban hozzájáruljanak az értékteremtéshez és vegyük figyelembe a munkavállalók érdekeit és szükségleteit, hogy érdekükben álljon az érték áramlása, stratégiát kell létrehoznunk.

A siker csak részben múlik az eszközökön – szabványosítás, veszteségcsökkentés, kanban, 5S stb.- legalább ugyanennyire fontos a szemlélet, a vállalati kultúra és az értékrend.

Milyen előnyökre tehetünk szert?

  • Csökken az állásidő
  • Gyorsul a készletforgás
  • Csökken a gyártási idő
  • Csökken a hibás termékek aránya
  • Csökken a termeléshez kapcsolódó adminisztráció
  • Növekvő vevői elégedettség
  • A termelékenység többszörösére nőhet
  • Az erőforrások kihasználtsága nő

lean-leantoolbox-lean-management

A lean menedzsment nem véletlenül vált az egyik legnépszerűbb módszerré a kis- és középvállalatok körében is.